Duyurular Duyurular

34. ULUSLARARASI COĞRAFYA KONGRESİ

34. ULUSLARARASI COĞRAFYA KONGRESİ BAŞARI İLE TAMAMLANDI

34. ULUSLARARASI COĞRAFYA KONGRESİ BAŞARI İLE TAMAMLANDI

İstanbul Üniversitesinin ev sahipliğinde, İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü ve Kurumu’muzun organizasyonunda gerçekleştirilen 34. Uluslararası Coğrafya Kongresi (IGC) 20 Ağustos 2021 Cuma günü gerçekleştirilen kapanış töreni ile tamamlandı.

Dünyanın en prestijli kongrelerinden biri olan ve ülkemiz ev sahipliğinde ilk defa gerçekleştirilen kongre 150 yıllık bir geçmişe sahip. Pandemi koşulları nedeniyle çevrimiçi gerçekleştirilmek zorunda kalınan kongrede 75 ülkeden 92si poster, 604’ü sözlü olmak üzere 696 sunum gerçekleştirilmiştir. Ayrıca konusunda uzman 7 ayrı konuşmacı da konferanslar vermiştir.

Kongre konuları içinde başta iklim değişikliği olmak üzere afetler, Antroposen çağı, düzensiz göç ve nüfus artışı, kentleşme, doğal alan kayıpları, sürdürülebilir turizm gibi önemli konular 175 ayrı oturumda tartışılmıştır.

IGC çevrimiçi gerçekleştirilmiş olmakla birlikte IGU Yönetim Kurulu üyeleri Prof. Nathalie Lemarchand (Fransa) ve Prof. Lois González Rubén Camilo (İspanya) kongre boyunca yerel organizasyon komitesi ile birlikte olmuştur.

Kongrensin kapanışında geleneksel kongre bayrağı değişim töreni gerçekleştirilmiştir. Ülkemizin emanetinde bulunan kongre bayrağı, 2022 Temmuz ayında Paris’te gerçekleştirilecek olan IGU 100. Yıl özel kongresi için Prof. Dr. Barbaros Gönençgil ve Doç. Dr. Ahmet Ertek tarafından Prof. Nathalie Lemarchand’a teslim edilmiştir.

Başarı ile tamamlanan kongreden sonra Uluslararası Coğrafya Birliği (IGU) Yönetim Kurulunun almış olduğu kararla, Kurumumuz başkan yardımcısı Prof. Dr. Barbaros Gönençgil, 100 aşkın ülkenin katılımı ile oluşan ve 1922 yılında kurulmuş olan Uluslararası Coğrafya Birliği Genel Sekreteri olarak seçilmiştir.

Yorum Ekleme Formu

Duyuru: 34. ULUSLARARASI COĞRAFYA KONGRESİ