Duyurular Duyurular

“Akdenizdeki Gelişmeler” Çalıştayı

“Tor Vergata”

Kurum Genel Sekreterimiz Prof. Dr. Barbaros Gönençgil Universita degli Stdi di Roma “Tor Vergata” ve Universita Europa di Roma tarafından ortaklaşa olarak 25 Kasım 2015 tarihinde düzenlenen “Akdenizdeki Gelişmeler” başlıklı çalıştaya katılmıştır.

Çalıştayın tek yabancı konuşmacısı olan Gönençgil, iklim değişikliği sürecinin Türkiye’nin Akdeniz kıyılarındaki yansımaları üzerine bir konuşma yapmıştır. Bununla birlikte 2020 IGU kongresinin tanıtımı da gerçekleştirilmiştir. Ayrıca ilgili kurumlar arasında ileriye dönük olarak coğrafya alanında Akdeniz tabanlı bir işbirliğinin ilk temelleri de atılmış olup, kurumumuz organizasyonunda 2016 yılında Türkiye’de IGU Akdeniz komisyonunun bir toplantısın da gerçekleştirilmesi kararı alınmıştır.

Çalıştay sonrası aynı zamanda bir Coğrafya Profesörü olan, İtalya Eğitim, Üniversite ve Araştırma Bakan sekreteri Prof. Alessandro Leto ile akşam yemeğinde iki ülke coğrafya camiaları arasında Akdeniz konulu çalışmaların arttırılması için öneriler geliştirilmiştir. Bu çerçevede ilk önce Akdeniz ülkelerini kapsayan bir uluslararası proje gerçekleştirilmesi için ilk değerlendirmeler yapılmıştır.

Yine bu çerçevede 2015 yılı Ağustos ayında Moskova’da gerçekleştirilecek olan IGU Bölgesel konferansında, ülkemiz akademisyenlerinin Akdeniz temelindeki çalışmalarını sunmaları konusunda gerekli iletişimin sağlanması da karara bağlanmıştır.

Meslektaşlarımıza saygı ile duyurulur.

Yorum Ekleme Formu

Duyuru: “Akdenizdeki Gelişmeler” Çalıştayı