Duyurular Duyurular

ULUSLARARASI COĞRAFYA TOPLANTILARI

IGSG Final Report

Uluslararası Coğrafya Birliği(IGU) ve Kraliyet Coğrafya Derneği (IBG ile) ile işbirliği içinde Kraliyet İskoç Coğrafya Derneği’nin ev sahipliğinde 22.06.2021 tarihinde gerçekleştirilen “COP 26’ya Doğru Uluslararası Coğrafya Toplantıları” başlıklı çevrimiçi toplantı raporu açıklandı. (Rapor için tıklayınız!)

Ülkemizi Başkan Yardımcımız Prof. Dr. Barbaros Gönençgil’in temsil ettiği toplantı, uluslararası Coğrafya camiasından, zamanımızın iklim değişikliği gibi büyük küresel sorununa coğrafyacılar olarak benzersiz bilgi, beceri ve iletişim ağlarımızla mücadele çabalarımızı iki katına çıkarma taahhüdünde bulunmalarını isteyen ortak bir eylem bildirgesi ile sona ermektedir. Bu bildirgede Coğrafya disiplini ve Coğrafyacıların iklim değişikliği ve bununla ilgili tüm konulardaki hâkimiyetleri, fırsatları ve sorumlulukları bir kez daha net bir şekilde vurgulanmıştır. Söz konusu bildirgede özetle şöyle denmektedir:

Coğrafyacılar, küresel biyoçeşitlilik ve iklim krizleri karşısında benzersiz fırsatlara ve sorumluluklara sahiptir. Aynı zamanda Coğrafya, sosyal bilimler, doğa bilimleri ve beşeri bilimlerin kesişim noktasında benzersiz bir konuma sahip bir disiplindir. Bu durum, coğrafyacıları usta sistem düşünürleri ve disiplinler arası kişiler olarak donatır. Ayrıca, her şeyden önce gezegenimizin durumuna ve onunla olan ilişkilerimize odaklanan uygulamalı bir bilimdir.

Bütün bunlar, coğrafyanın öğrenilmesini, öğretilmesini ve uygulanmasını küresel iklim ve biyolojik çeşitlilik krizlerinin yakından bağlantılı zorluklarıyla merkezi olarak alakalı hale getirmektedir.

Coğrafyanın güçlü yeteneklerini önümüzdeki on yılı umut ve olumlu eylemden biri yapma görevine uygulamak için elimizden gelen her şeyi yapmayı taahhüt ediyoruz. ”

Türk Coğrafya Kurumu Yönetim Kurulu

 

Rapor için tıklayınız!

 

 

Yorum Ekleme Formu

Duyuru: ULUSLARARASI COĞRAFYA TOPLANTILARI

ULUSLARARASI COĞRAFYA TOPLANTILARI Görseller

IGSG Final Report

IGSG Final Report

IGSG Final Report 2021

IGSG Final Report 2021