Yayinlar COĞRAFYA KİTAPLARI

Jeomorfoloji ve İnsan

Jeomorfoloji ve İnsan

14. Yüzyıl düşünürü İbn-i Haldun "Coğrafya Kaderdir" demiştir. Üzerinde yaşadığımız yeryüzü, yüzbinlerce yıldır insanoğluna ev sahipliği yapmıştır. Dünya ısınmış, soğumuş, yanardağlar patlamış, salgın hastalıklar yayılmış ve insanoğlu yaşadığı yeryüzünden etkilenmiştir. 19. Yüzyıl başlarına kadar insanoğlu doğal ortamın bu özelliğinden etkilenmiş ve bir anlamda doğal ortama bağlı olarak yaşamını sürdürmeye çalışmıştır.

Bilim, teknoloji ve kültürel alandaki değişim ve gelişim, insanın yeryüzüyle mücadelesini de etkilemiştir. Önceleri korkan ve çoğu zaman çaresiz kalan insan, bilimi kullanarak yeryüzünü en iyi kullanmanın, ondan daha iyi faydalanmanın yollarını araştırmıştır.

Yeryüzünü farklı yönleriyle araştıran jeomorfoloji ile yeryüzünde yaşayan insan sürekli etkileşim halinde olmuştur. Bu eser insanın yeryüzüyle mücadelesini ele alan, yeryüzünü en doğru ve faydalı şekilde nasıl kullanılabileceğini örneklerle ortaya koymaya çalışan bir yaklaşımla kaleme alınmıştır.

Elinizdeki bu eserin önceki çalışmalardan farklı olarak bu coğrafyayı en son kaynaklardan yararlanarak yola çıkan, daha iyi tanımanıza katkı koyacak bir çalışma olacağı ve bu konudaki eksikliği gidereceği düşünülmektedir.
(Tanıtım Bülteninden)


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 496

Baskı Yılı: 2013


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 391

Baskı Yılı: 2015

Dili: Türkçe
Yayınevi: Yeditepe Yayınevi

Genel Yayın Yönetmeni : Mustafa Karagüllüoğlu

Kapak Tasarımı : Sercan Arslan

Sayfa Sayısı : 496

İlk Baskı Yılı : 2013

Dil : Türkçe

Yorum Ekleme Formu

Yayinlar: Jeomorfoloji ve İnsan